Jakie akcesoria do szycia wybrać na początek?

29.11.21

Akcesoria krawieckie to przedmioty, bez których nie obejdziesz się podczas szycia. Każda krawcowa posiada w swojej kolekcji wiele artykułów, których może nawet nie znasz nazwy lub nie wiesz, do czego służą. Jeśli jesteś początkującą to na pewno się zastanawiasz nad tym co kupić na pierwszą lekcję z szycia. W zależności od tego czy będziesz uczyła się na maszynie, czy ręcznie, to akcesoria do szycia mogą się nieznacznie różnić. Jednakże w obu wariantach podstawowe rzeczy będą takie same. W tym artykule dowiesz się, co jest najważniejsze, a co jest mniej istotne na początku swojej przygody z szyciem. Poznasz wszelkie akcesoria pasmanteryjne do szycia, które musisz mieć w swojej szufladzie. Następnie robiąc zakupy w pasmanterii online, gwarantujemy, że będziesz już zdecydowana, czego dokładnie potrzebujesz. Nie stracisz więc ani chwili na zastanawianie się co wybrać!

Praca krawcowej z miarą krawiecką

Podstawowe akcesoria krawieckie — co musisz o nich wiedzieć?

Drobne akcesoria dostępne w pasmanteriach cechuje zdecydowanie ich zróżnicowanie. Przedstawia się ono jako wiele rozmiarów, grubości, szerokości, a także kolorów. Co więcej, większość z nich ma także różne zastosowanie, do różnych materiałów.

Dobrym przykładem mogą być igły do szycia, które dzielimy na igły do maszyny oraz do szycia ręcznego. Ponadto mają one różne grubości, inne zakończenia, a także ucha. Mimo niewielkiej różnicy w budowie dzielą się one także na sposób ich przeznaczenia — do skóry, do jeansu, do stretchu, do nici metalizowanych oraz uniwersalne.

Ważną rzeczą i dobrą praktyką jest sprawdzanie najdrobniejszych napisów na artykułach produktów odnośnie charakterystyki danego akcesorium. W taki sposób dowiesz się szczegółowo, czy to właściwy wybór do Twojego projektu.

Najważniejsze akcesoria do szycia

Czas najwyższy na przedstawienie konkretów! Sporządzona poniżej lista to  najpopularniejsze i najczęściej używane produkty do szycia. Tak też wybierają nasi klienci w Pasmanterii Pasja, więc nie będziemy ukrywać, że poniższy „zestaw” jak najbardziej polecamy nie tylko dla początkujących projektantów czy krawców, lecz także dla zaawansowanych użytkowników.

Oczywiście, wyróżnimy wszystkie akcesoria oprócz maszyny do szycia, gdyż bez niej się nie obędzie właściwe szycie maszynowe :). Można rzec, że jest ona kluczowym przedmiotem w całym procesie.

1. Nożyczki krawieckie

Na pewno zdarzy się Tobie cięcie materiałów w niejednym projekcie krawieckim. Czasami zwykłe nożyce nie dają sobie rady z grubszymi tkaninami. Co warto zrobić, aby ułatwić sobie pracę? Postaw na profesjonalne nożyczki takie jak: Premax lub Fiskars i zauważysz znacznie większy komfort w cięciu. Sprawdź wszystkie modele i dobierz odpowiedni rozmiar — link do sklepu.

2. Nici do szycia

Akcesoria, bez których sam proces szycia raczej nie ma prawa się odbyć. Każdy raczej zna wygląd nici, nie będziemy ich tutaj analizować pod kątem budowy i rodzajów. Zaznaczymy jednakże, że warto stawiać na popularnych producentów i unikać chińskich nici, które kuszą swoją bardzo niską ceną. Nici szwalnicze, które cieszą się w Polsce sporą popularnością to produkty krajowe od marek Ariadna i Amanda. Na początek będzie to znakomity wybór... i jeszcze jedno — zaopatrz się w bogatą kolorystykę, gdyż kolorów na półce krawcowej nigdy nie za wiele!

3. Szpilki krawieckie

Bardzo przydatne metalowe dodatki, którymi przytrzymasz sobie materiał podczas szycia. Szpilki są na tyle uniwersalne i popularne, że prawdopodobnie masz już je w swoim domu. Fundamentalne akcesoria do wszelkiego DIY!

4. Igły

Jak wspomnieliśmy wyżej, igły to bardzo różnorodne akcesoria do szycia. Na początku swojej przygody z szyciem zalecamy zaopatrzyć się w kilka zestawów igieł lub mixów, w których skład wchodzą różne rodzaje. Po drugie w przygotowaniach do projektu określ dokładnie materiał, które użyjesz i dobierz odpowiednią grubość igieł. Pamiętaj o tym, aby je wymieniać, gdyż mają one określoną żywotność. Więcej o igłach dowiesz się z naszych pozostałych wpisów blogowych. 

5. Kredy, mydełka, pisaki — artykuły do znaczenia

Nakreślanie sobie linii cięcia wiele Ci pomoże, aby dokładnie wyciąć wykrój. W tym celu warto się zaopatrzyć w kolorowe kredy lub pisaki — nie są one drogie, a podczas prania resztki znaczeń znikną z materiału.

6. Małe, dodatkowe szpulki do maszyny do szycia

Niezwykle komfortowe rozwiązanie kiedy jednocześnie chcesz użyć wielu kolorów do danego projektu. Szybko i bezproblemowo zmienisz kolor, zakładając tylko inną szpulkę.  W sklepie Pasja posiadamy szpulki plastikowe oraz metalowe — do Singera i Łucznika.

7. Centymetr krawiecki

Dobrze jest znać wymiary! Do zmierzenia swojego pierwszego i kolejnego projektu najlepsza będzie miara. Jest elastyczna, wystarczająco długa i pozwoli Ci sprawdzić obwód, szerokość i wysokość Twoich wyrobów odzieżowych.

Wszystkie te akcesoria krawieckie zakupisz w naszym sklepie pasmanteryjnym Pasja. Na wirtualnych półkach mamy dostępne wszelkie grubości igieł, bogate kolorystyki nici do szycia, nożyce najlepszych producentów i inne najpotrzebniejsze dodatki! 

Wszystko, co potrzebne już znasz i masz! A więc, powodzenia w szyciu! :) 

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera

Płatności tpay
Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl