Czym jest sutasz i jak wykorzystać go do tworzenia biżuterii?

22.06.21

Biżuteria to bez wątpienia jeden z najbardziej uwielbianych dodatków przez kobiety. Projektanci prześcigają się w co raz to rozmaitszych technikach ich tworzenia. Jedną z ostatnio popularnych i kreatywnych propozycji tworzenia biżuterii jest technika sutaszu. Wymaga ona wprawy, ale też odwdzięcza się cudownymi efektami. Czym dokładnie jest sutasz? Jak stworzyć biżuterię z sutaszu? Co jest potrzebne do wykonania eleganckich dodatków techniką sutaszu?

Co to jest sutasz? - historia i pochodzenie

Sutasz to inaczej z języka francuskiego soutache, oznacza ozdobę ubrań — szamerunek. Wykorzystywany niegdyś do ozdób i zapięć w strojach ludowych, płaszczach czy gorsetach. W średniowieczu dość często sięgano po niego wraz ze zdobiącymi mundury lampasami. Za kolebkę powstania sznurka sutasz uznaje się zaś starożytne Chiny. Po wyraźnym zaniku popularności sutaszu przez kilka wieków przyszedł czas ponownego rozpowszechniania tego pięknego rodzaju haftu. Jedną z przodujących osób w globalizacji tego rodzaju jest znana projektantka Dori Csengeri. Pochodząca z Izraela miłośniczka biżuterii uważa, że tworząc daną rzecz, widzi także kobietę, która będzie używała tego dodatku biżuteryjnego. Csengeri korzysta z drogocennych kamieni, które obszywa sutaszem, a w jej pracach można dostrzec wielką precyzję i estetykę. Wiele kolorowych projektów można dostrzec na jej profilu w Instagramie — link do profilu.

Jak stworzyć biżuterię sutasz?

Przed zabraniem się do działania, najlepiej zaopatrzyć się w potrzebne rzeczy. Na początku warto dobrać odpowiednie kolory specjalnego sznurka wiskozowego do sutaszu. Przy wyborze należy zwrócić również uwagę na jakość, tak, aby pięknie wyglądał i nie zepsuł się podczas prac. Średnia grubość sznurków waha się z reguły od 2 do aż 5 mm. Przedział spowodowany jest różnym zapotrzebowaniem np. do kolczyków, bransoletek czy do odzieży. W sklepie internetowym Pasja nabędziecie taki specjalny sznurek do biżuterii handmade czeskiego producenta o grubości 3 mm. Warto podkreślić, że na wirtualnych półkach występuje dosyć szeroka gama kolorystyczna.

Ważnym elementem jest selekcja pięknego kamienia, kaboszonu czy koralików, które będziemy otaczać i formować wzór wraz z wybranym wcześniej sznurkiem. Sznurki zszywa się długą igłą z pomocą wytrzymałych i cienkich nici. Następnie trzeba także podszyć tylną stronę gotowego (prawie) ornamentu. Do tego wykorzystać możecie bezproblemowo kawałek eko-skóry lub kawałek filcu. Warto pamiętać, aby spód kaboszonu czy innego ozdobnego kamienia był płaski, tak, żeby przyklejenie jego do tylnej powierzchni nie było trudnością.

Co wykonasz za pomocą sutaszu?

Sznurek Sutasz jest uniwersalny — pozwala na wiele kombinacji nie tylko w wyrobie biżuterii, a także w akcesoriach odzieżowych i torebkach.

Do najczęściej wykonywanych rzeczy należą:

  • kolczyki
  • wisiorki, naszyjniki
  • bransoletki
  • akcesoria do torebek
  • zapięcie — szamerunek

Wykonane projekty mogą być doskonałym pomysłem na prezent dla bliskiej osoby. Każda kobieta bardzo się ucieszy z nowej biżuterii! Co więcej, biżuteria ta jest także dostępna w wielu sklepach. Nawet jeśli nie mamy umiejętności na jej wykonanie, możemy zakupić takową w dedykowanych sklepach internetowych czy stacjonarnych.

Zdjęcie bransoletki i kolczyków wykonanych techniką sutaszu. (Źródło: Dori Csengeri Pinterest - link)

Nauka techniki sutaszu

W dobie internetu nie trudno o znalezienie tutoriali i poradników związanych z sutaszem. Warto wpisać takie hasła jak: „sutasz krok po kroku”, „kurs sutaszu” czy „biżuteria z sutaszu”. Oprócz pomocnych artykułów natkniecie się również na mnogość inspiracji, które ujrzycie na forach. Ponadto dobrym i nowoczesnym sposobem na podpatrywanie, a zarazem uczenie się techniki sutaszu jest Facebook i Instagram. Istnieje tam dużo profili związanych z DIY. Może właśnie, któryś z nich zachęci Was do stworzenia eleganckiej bransoletki, nieszablonowych kolczyków lub innego dodatku. Na portalach społecznościowych polecamy także wyszukanie grupy, która może pozwolić Wam ciągłe kształcenie się i zbieranie informacji od bardziej zaawansowanych osób w temacie haftowania sutaszem.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera

Płatności tpay
Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl