Jakie szydełko wybrać dla początkujących?

15.07.21

Świat robótek ręcznych - wszelkiego szydełkowania, dziergania czy haftowania oparty jest na kilku fundamentalnych narzędziach, które umożliwiają Wam uwolnienie artystycznej duszy. Szydełko to bezprzecznie najważniejszy element, jeśli myślisz o wyrobach handmade. Podczas początku swojej drogi z szydełkowaniem napewno nurtować Was będą pytania: Jakie szydełko wybrać dla początkujących? oraz jaki rozmiar szydełka będzie najlepszy?

W artykule postaramy się zbliżyć najważniejsze aspekty wyboru odpowiedniego szydełka. Pokażemy, czym najlepiej kierować się i na jakie specyfikacje zwracać uwagę będąc w pasmanterii lub odwiedzając sklepy internetowe. 

Jak wybrać odpowiednie szydełko?

Na wstępie zaznaczyć trzeba, że istnieje tyle idealnych szydełek, co kreatywnych pomysłów na robótki. Odpowiedni wybór uzależniony jest od materiału z jakim będziem pracować oraz jaki efekt chcemy uzyskać. Szydełko do włóczki będzie zdecydowanie się różniło od szydełka, którym zamierzamy pracować z cienkim kordonkiem. Różnicę tą w tym przypadku stanowi rozmiar oraz często materiał wykonania. Warto, więc pamiętać o tym, aby zdecydować, co chcemy wyszydełkować - kolorowy dywanik, zimowy sweter czy może elegancką serwetkę.

Zwracajcie uwagę na banderolę czy opakowania, gdzie widnieją zalecenia producenta. Ułatwi to Wam w dużej mierze dobry wybór szydełka. Wiadomo, że to tylko zalecenia i można wybrać większe, bądź mniejsze szydełko. Większy rozmiar niż zalecany powodować może "prześwity", czyli widoczne dziurki, ale zarazem projekt będzie emanował delikatnością. Z kolei dobór mniejszego rozmiaru, niż polecany przez producenta sprawi, że Wasze dzieło będzie sztywniejsze, bez dziurek i prześwitujących przestrzeni. Pamiętać należy, że gdy włóczka lub nitka spada nam z haczyka to oznacza, że szydełko jest za małe!

Dla niezdecydowanych ciekawą propozycją będzie zestaw do szydełkowania z różnymi rozmiarami szydełek. Wówczas macie możliwość szybkiego porównania rozmiarów i zdecydowania jaka grubość będzie lepsza do danego projektu. 

Często się słyszy, że nie ma szydełka idealnego. Jest w tym dużo prawdy, gdyż każdy ma inne preferencje. Komfort to podstawa w szydełkowaniu, dlatego też warto przemyśleć kwestie wyboru szydełka z ergonomiczną rączką. Nasza dłoń nie będzie musiała się aż tak bardzo "gimnastykować". Nie sugerujcie się za bardzo ceną przy wyborze szydełka dla początkujących, gdyż często to tańsze może Wam bardziej przypaść do gustu, aniżeli to za kilkadziesiąt złotych. Po etapie początkującym same wyczujecie, które szydełko będzie waszym ulubionym. 

Charakterystyka szydełek - rozmiar i materiał

Gama szydełek, które spotkacie w trakcie swojej przygody z robótkami jest dosyć liczna. Niemniej jednak, wygląda to podobnie jak w sytuacji innych artykułów dziewiarskich. W najprostrzym podziale ze względu na materiał wykonania wyróżniamy szydełka teflonowe (aluminiowe), szydełka plastikoweszydełka metalowe oraz szydełka bambusowe. Mogą one mieć także różne zastosowania i inny materiał dedykowany do pracy z nimi. Co więcej, np. szydełka drewniane z drzewa bambusu będą najodpowiedniejsze do niektórych "śliższych" włóczek. Natomiast metalowe szydełka Tulip ze stali nierdzewnej to dedykowany wybór i polecany przez nas do delikatniejszych projektów z cienkich, ozdobnych nitek. Grubość ich wynosi z reguły maksymalnie do 2mm.

W procesie wyboru najlepszego szydełka niebagatelne znaczenie odgrywa rozmiar haczyka. Krótko mówiąc: nic pięknego nie wyszydełkujecie bez odpowiednio dobranej grubości szydełka. Na rynku znajdziecie pozycje od 2mm do nawet 30mm. Przeskoki w milimetrach z reguły występują co pół jednostki. W grubszych modelach jest to zdecydowanie rzadziej. Zasada doboru jest bardzo prosta: Im grubszy materiał tym grubsze szydełko. Sprawa ma się tak samo w odwrotnej sytuacji. 

Budowa szydełka

Szydełko tunezyjskie

Nazywane szydełkami afgańskimi - długie szydełka wykorzystywane do ściegów afgańskich, niekiedy zakończone także żyłką. Dedykowane są do większych dzianin takich jak: koce czy narzuty. Bardzo łatwo jest je rozpoznać ze względu na charakterystyczną długość (około 35-40cm). Szydełkowanie ma miejsce tylko po prawej stronie materiału. Jest to bardzo ciekawa alternatywa, kiedy początki będziecie miały juz za sobą!

Materiały do szydełkowania

Generalnie, do szydełkowania dla początkujących możemy użyć dowolny materiał. Istnieje masa materiałów, które mogą efektywnie i efektownie nadać się na Twoje szydełko! Na początkowym etapie zalecamy używać niedrogich materiałów, gdyż to tylko trening. Zdarzy się pewnie, że kilkakrotnie będzie trzeba rwać robótkę - szkoda byłoby drogocennego materiału.

Jednym z najpopularniejszych wyborów do szydełkowania są kordonki do robótek ręcznych - absolutnie szeroka gama, jeśli chodzi o grubości i kolorystykę. W pakiecie oczywiście otrzymujecie też podpowiedź, jakie szydełko wybrać. Kordonek jest powszechnie używany do wyrobów takich jak serwetki, obrusiki czy dekoracje świąteczne. Nitki głównie z bawełny merceryzowanej są cieniutkie, a więc szydełko też będzie dobierane w małym rozmiarze.

Nieco grubsze, włóczki akrylowe lub włóczki bawełniane pasować będą Wam idealnie do pierwszych projektów odzieżowych np. swetrów czy szali. Wybranie kilku motków, taniej włóczki to dobry sposób na pierwsze dzieło. Dziewiarki często polecają dobrać odpowiednią włóczkę na szydełko 4mm, dzięki takiemu wyborowi będziesz wyraźnie widziała wszystkie oczka. Włóczki niezmiennie są najczęsciej wybieranym produktem do szydełkowania wśród naszych klientem w Pasmanterii Pasja. Zawsze dbamy o dostępność i bogatą kolorystykę, tak, aby każdy znalazł coś dla siebie. W ofercie oprócz wspomnianych, klasycznych włóczek są także takie z dodatkiem moheru, poliestru czy typowe wełny np. z alpaki.

Ostatnimi czasy furorę zrobił także sznurek bawełniany, który z powodzeniem stosowany jest w robótkach. Piękne kosze, pufy i dywany to tylko jedne z licznych dzieł przedstawianych przez miłośniczki szydełka z całego świata. Najchętniej wybieranym sznurkiem jest klasyczny o grubości 5mm. Szydełko do sznurka też z reguły jes dobrze nakreślone przez producenta. Ułatwieniem dla Was może być zapoznanie sie z licznymi tutorialami, których jest całkiem dużo w sieci - co za tym idzie? Spróbowanie także z nim swoich sił!

Kilka słów dla początkujących

Czytając, wydaję się, że to nic strasznego, prawda? Tak też jest w rzeczywistości! Na początku warto zobaczyć kilka filmików i nauczyć się wybranych ściegów przez Was w domowym zaciszu. Dobrą opcją będzie szydełkowanie pierwszego projektu wraz z tutorialem w tle.

Po przeczytaniu artykułu zapewne wszystkie niewiadome zostały rozwiązane. Napewno wiesz, jak odpowiednio wybrać szydełko dla początkujących oraz na co zwrócić uwagę. W pasmanteriach internetowych powstają coraz to częściej specyfikacje dotyczące produktów, w tym materiałów do szydełkowania - przeczytaj je, z reguły znajdzie się też linijka informująca o tym jakie szydełko wybrać!

Po kilku udanych podejściach zaczniesz się niesamowicie cieszyć z wyszydełkowanych rzeczy. Szydełkowanie jest aktualnie bardzo popularne, niekiedy hobby przeradza się w pomysł na biznes - świetne połączenie, zdecydowanie warte zastanowienia! Życzymy Wam samych najlepszych, kreatywnych pomysłów i projektów wykonanych z pasją! 

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera

Płatności tpay
Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl