Dla każdej dziewiarki wybór włóczki na druty to niekończąca się „zagwozdka” towarzysząca podczas wizyty w ulubionej pasmanterii. Wyobraź sobie, że jesteś naprzeciwko wysokiej, kolorowej ściany wypełnionej różnymi rodzajami włóczek — zastanawiasz się pewnie, jaką włóczkę wybrać? Akryl, wełna, a może moher? Istnieje bardzo dużo rodzajów włóczek, o większości z nich pewnie nawet nie słyszałaś. Co do wyboru, nie znajdziesz ogólnego schematu — wszystko zależy od tego, co chcesz wydziergać. Poniżej odpowiemy na często nurtujące pytania: Jaką włóczkę wybrać na czapkę? Jaka włóczka będzie najlepsza na sweter? Ponadto polecimy Wam najlepsze modele, z którymi warto się zapoznać.

Włóczki do szydełkowania i robienia na drutach — rodzaje
Kluczową decyzją w świecie dziergania jest odpowiedni dobór włóczki do Twojego projektu. Zdecyduj, więc najpierw, co chciałabyś wykonać przy pomocy akcesoriów dziewiarskich i następnie dobierz odpowiedni rodzaj oraz kolor motka. Włóczki mogą być różnej grubości, lecz najczęściej podzielić je można ze względu na materiał, z jakiego są zrobione.
Włóczki naturalne — pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego
Wełna — w pierwszej kolejności, wskazujemy na dominującą włóczkę pochodzenia naturalnego, która jest uwielbiana przez większość z Was. Pojęcie „wełna” jest dosyć często mylone i stosowane naprzemiennie z wyrazem „włóczka”. Warto, więc wiedzieć, że wełna jest jednym z rodzajów włóczki, a nie ogólną nazwą przedmiotu. Włóczka wełniana dedykowana jest do wyrobów jesiennych oraz zimowych. Z racji na jej właściwości, jest bardzo ciepła, a projekty z niej wykonane nie pozwolą Wam zmarznąć. Wyróżnić można kilka odmian wełny, gdyż pozyskiwana jest z różnych zwierząt, są nimi:
- Wełna owcza — spotkać możecie odmiany wełny szetlandzkiej, której nazwa sama mówi o pochodzeniu owiec. Druga z odmian to wełna z merynosów, bardzo miła w dotyku, niegryząca, a zarazem puszysta.
- Wełna kozia — jedna z droższych włóczek na rynku. Elegancki kaszmir to właśnie wełna z kozy, produkty z niego zazwyczaj są ekskluzywne i rzadziej dostępne. Poza tym, z kozy wyrabia się także moher, który polecany jest do szali — charakteryzuje go lekka, a zarazem ciepła struktura.
- Wełna z alpak — tworzy się z niej delikatne motki włóczki z innymi, dobrze dobranymi włóknami tak, aby była cały czas miękka i nadzwyczajnie delikatna.
- Wełna z królika — nazywana, jako angora — bardzo delikatna i coraz częściej kupowana na rozmaite robótki odzieżowe.
Trzeba wyróżnić też kolejny rodzaj włóczki naturalnej od zwierząt. Jest nią jedwab, dosyć rzadko używany, lecz czasem się spotyka wyroby z niego zrobione. Uważać należy na prucie podczas pracy z nim — lepiej tego nie stosować. Co więcej, warto pamiętać, że jest to delikatny materiał, który wymaga również delikatnego traktowania.
Włóczki bawełniane — podstawowy rodzaj włóczek pochodzenia roślinnego, ponadto jeden z najpopularniejszych wyborów w zakresie włóczek naturalnych. Bawełna bardzo rzadko uczula, a najważniejsze jej cechy do przede wszystkim: delikatność, miękkość i uniwersalność. Wykonacie z niej w zasadzie wszystko, czego zapragniecie! Bawełniana, przewiewna odzież będzie idealna na lato czy ciepłą wiosnę. Modele ze standardem Oeko-tex to z kolei świetny materiał na zabawki dla najmłodszych.
Włóczka lniana — raczej niespotykana w pasmanteriach osiedlowych, nie tak bardzo popularna w Polsce. Używana jest także, głównie w sezonie letnim, gdyż ubrania z niej wykonane bardzo dobrze „oddychają”.
Włóczki syntetyczne — akryl, poliester i różne mieszanki
Włóczki akrylowe — mają swoje plusy i minusy, dziewiarki czasem na nie narzekają, ale jednak są to najczęściej dostępne włóczki w pasmanteriach. Niewątpliwie atrakcyjne cenowo i dostępne w dosyć szerokiej gamie kolorystycznej. Dodatkowo nie są przeszkodą dla alergików, a jej właściwości pozwalają na dobrą pielęgnację, na przykład: można je spokojnie prać w pralce. Włóczki z akrylu nadają się dobrze do szydełkowania wielu projektów odzieżowych, zabawek czy dekoracji domowych. Minusem jest jednak brak przepływności powietrza, sweterki z akrylu zdecydowanie nie ogrzeją Cię tak samo, jak wełniany sweter. Ponadto zdarza się, że skrzypi podczas szydełkowania, lecz nie jest to regułą, ponieważ zależy także od jakości włóczki, która w akrylu ma niebagatelne znaczenie, aby się dobrze pracowało. Takie modele zakupisz w Pasji — marka Red Heart oraz Schachenmayr.
Włóczki poliestrowe — włóczki całkowicie wykonane z poliestru lub z jego domieszką to ciekawe wariacje, przeznaczane do ozdób odzieżowych. Wykorzystywane są często na szale, włóczki ażurowe z poliestrem wyglądają dosyć niestandardowo, przypominają koronkę z dużymi dziurami. Co więcej, znajdziecie również modele z futerkiem, które są bardzo miękkie i delikatne — świetny wybór, jako dodatek do kurtki czy płaszcza.
Oczywiście trzeba też dodać, że rodzaj tej włóczki będzie idealny na wszelkie maskotki i zabawki. Szukaj najlepiej miękkich pluszowych wariantów, takich jak: Himalaya Dolphin Baby w Pasmanterii Pasja.
Mieszanki — ostatnimi czasy popularny wybór, łączący dwa rodzaje surowca. Spotykanymi łączeniami są: akryl z bawełną, akryl z wełną lub poszukiwane często mieszanki różnych rodzajów wełny. Koncepcje te mają na celu wydobycie samych zalet danego materiału, tak, aby włóczka była jeszcze lepsza jakościowo.
Grubości włóczek i ich oznaczenia
Znając już rodzaje włóczek, jesteś w stanie już coś na ich temat powiedzieć. Ważną kwestią jest ich charakterystyka szczegółowa, a mianowicie — grubość. Wiadomo, że grubej włóczki nie użyjemy na dziecięce akcesoria i ubranka, tak samo jest z cienkimi modelami w celu ogrzania ciała — jest to raczej niemożliwe. Dlatego też zalecamy sprawdzać etykiety od producentów, w celu przeczytania informacji na temat grubości włóczki, a również zalecanego szydełka. Na banderoli zamieszczana jest waga oraz długość nitki, z którą będziemy mieli okazję pracować. Takie dane służą do oszacowania, ile sztuk potrzebujemy zakupić, aby nie zbrakło materiału na robótkę.

Jak wybrać odpowiednią włóczkę do projektu?
Włóczkę dopasowujemy do projektu, a nie projekt do włóczki — w takiej kolejności zawsze będzie Ci łatwiej. Przed kupieniem włóczki na druty oszacuj rozmiar, kto będzie chodził w danym swetrze czy innym odzieniu. Pamiętaj o odpowiednim szydełku lub drutach, które umożliwią Tobie poprawną robótkę. Grube włóczki to przede wszystkim wybór na zimowe dni, w tych odsłonach sprawdzą się wełny, które świetnie grzeją, na zimowy sweter wybierz, więc wełnę lub jej mieszanki. Spróbuj także wełny z akrylem, która jest trochę tańsza — swetry z niej nigdy nie zawodzą. Zaopatrz się w odpowiednią ilość motków, gdyż na swetry zawsze trochę ich zużyjesz.
Na czapki, kominy i skarpetki dobre będą wszelkie włóczki akrylowe, a dla „zimorodków” warto spróbować mieszanek z wełną, która bardziej ogrzeje. Bogactwo kolorów włóczek melanżowych, na przykład: Bravo Color, pozwoli Tobie na stworzenie niepowtarzalnego projektu! Nie jest to spory wydatek, gdyż na takie małe akcesoria przeznaczysz z reguły po dwie sztuki włóczek z danego koloru.
Do coraz bardziej popularnych maskotek polecić możemy sprawdzoną bawełnianą włóczkę Schachenmayr Catania. Posiada ona standard, który muszą posiadać zabawki dla dzieci. Bawełna na lato? Jak najbardziej na tak! Bluzki, lekkie chusty, sukienki, torebki i wiele innych. Zrobisz z niej wszystko, co będzie przewiewne i zarazem Eco.
Tak naprawdę, warto zauważyć, że większość zależy od gustu. Swetry, szalik, czapki czy inne akcesoria wydziergasz z wielu rodzajów włóczek, liczy się głównie aspekt stylowy, preferencje i pora roku!