Jest takie powiedzenie, że nic nie trwa wiecznie... Tyczy to się także przedmiotów w branży pasmanterii i akcesoriów krawieckich. Różne rzeczy mają swoją określoną żywotność, która niekiedy określana jest przez producentów. W tym artykule zmierzymy się z częstymi usterkami maszyn do szycia — podpowiemy też, jak rozwiązać dany problem z Twoją maszyną. Nie zależnie, czy jesteś początkującym, czy zaawansowanym użytkownikiem to zapraszamy do lektury!
1. Zrywanie i plątanie się nici
Jeden z najczęstszych problemów, który występuje w Waszych maszynach domowych. Dlaczego? Jest kilka przyczyn, które warto sprawdzić, za nim zaczniecie się denerwować.
Na samym początku sprawdź poprawne nawleczenie maszyny. Dla pewności możesz spróbować zrobić to drugi raz wedle instrukcji maszyny. Być może przyczyną zerwania nici do szycia było złe prowadzenie od górnej szpuli. Co więcej, za wszystkim może stać też zły wybór nici — są nieprzeznaczone do materiału, na jakim szyjesz. Kolejną kwestią jest naprężenie nitki — pamiętaj, aby nie było zbyt mocne, ponieważ istnieje wówczas większe prawdopodobieństwo zerwania nitki. Szczególnie dla osób początkujących zalecamy naprężenie ustawione mnie więcej na połowę skali.
Dobrą praktyką przed szyciem jest sprawdzenie, czy posiadamy odpowiednie nici dobrej jakości. Mocne i wytrzymałe nici szwalnicze uchronią Was i zmniejszą częstotliwość występujących problemów z Twoją maszyną. Doskonałą opcją do maszyny będą Nici Arena 120, które są popularne wśród krawców. Na overlocki natomiast świetnym wyborem będą Nici Viga 120.
2. Łamanie się igieł
W artykule o igłach maszynowych wspomnieliśmy o tym, jak wybrać odpowiednie do danego materiału oraz jaki rozmiar będzie właściwy. Jeśli akurat u Ciebie występuję problem złamanej igły, koniecznie sprawdź na początku, czy wybrałaś odpowiednią igłę do danego materiału.
Oczywiście mogą wystąpić także inne powody, niż zły dobór igły. Oto i one:
- używanie nieodpowiedniej stopki dociskowej
- złe zamontowanie igły
- błąd w ustawieniu igielnicy i chwytacza
- złe osadzenie bębenka w mechanizmie chwytacza
- źle dobrany ścieg do danej stopki
Część z tych problemów powinnaś rozwiązać sama wraz z instrukcją, lecz gdy nie wiesz, jak profesjonalnie i odpowiednio ustawić dany element to warto skonsultować się z renomowanym serwisem odpowiedzialnym za naprawę maszyn.
3. Hałasująca maszyna
Dziwne, niestandardowe dźwięki dochodzące z maszyny do szycia to kolejny objaw nieprawidłowego działania sprzętu. Jest to sygnał do sprawdzenia ponownie naszych nici szwalniczych, które być może, w którymś miejscu się zblokowały. Nici niestety czasem samoistnie mogą się przemieścić podczas szycia. Ponadto winą głośnego hałasu może być nagromadzenie się kłaczków czy nawet źle dobrana stopka.
Z przyczyn czysto technicznych powód może okazać się równie błahy: słabe dokręcenie śrubek w różnych elementach maszyny i wszelkie inne luzy w maszynie do szycia.
Aby uchronić się od hałasowania, zalecamy regularne czyszczenie i naoliwianie maszyny. Taka praktyka na pewno zmniejszy prawdopodobieństwo tego problemu. Co więcej, wszystkie wymienione, możliwe przyczyny będziesz w stanie zweryfikować i naprawić sama, gdyż nie ma w tym nic skomplikowanego.
4. Przepuszczanie ściegów
Zdecydowanie każda z Was nie lubi nierównych i brzydkich ściegów. Co za tym się kryje i w czym szukać przyczyny? Znowu wracamy do igły maszynowej, której odpowiedni wybór jest kluczowy. Raz jeszcze sprawdź, czy dana igła jest właściwa do tego, co szyjemy i ma zalecaną grubość. Postaw na popularne warianty, takie jak Igły Klasse. Pamiętaj o wymianie igieł, gdyż nawet po kilku godzinach pracy mogą się one wykrzywić lub stępić. Większość producentów zaleca wymianę po około 8 godzinach szycia — warto się tego trzymać, szczególnie gdy dopiero zaczynasz.
Nierówne ściegi to też być może zasługa nieprawidłowego naprężenia nici oraz ich nawleczenia u góry, jak i na dole. Warto sprawdzić też wszelkie regulacje szerokości i długości ściegu. Jednym z tych wielu możliwych powodów przepuszczalności ściegów jest też błędnie ustawiony chwytak, który profesjonaliści w serwisie i doświadczeni użytkownicy maszyn powinni perfekcyjnie ustawić.