Jak wszyć zamek kryty? Dokładna instrukcja krok po kroku

23.10.21

Zamki kryte to najczęściej wybierane zamki błyskawiczne do sukienki i w innych lekkich ubraniach. Główny powód takiego rozwiązania to niewidoczność spirali tego zamka i znakomite dopasowanie się do materiału. Oczywiście to wszystko, jeśli odpowiednio przyszyjecie zamek kryty do swojego projektu. Istnieje kilka technik, różnych trików i ciekawostek dotyczących przyszywania zamków. W naszym krótkim poradniku teoretycznym postaramy się zwrócić Wasze oczy na najważniejsze aspekty procesu wszywania zamka krytego, tak, aby wykorzystanie wiedzy w praktyce było możliwe tuż po przeczytaniu instrukcji.

1. Przygotuj odpowiednie narzędzia krawieckie

Pierwszy krok w każdym działaniu to skolekcjonowanie wszystkich rzeczy, których potrzebujesz. W kontekście wszywania zamka krytego nie będziesz potrzebowała dużo rzeczy. Prawdopodobnie wszystkie je posiadasz w jednej ze swoich szuflad z akcesoriami krawieckimi, a jeśli nie to zakupisz je w dosłownie każdej pasmanterii.

Rzeczy, które musisz przygotować przez zaczęciem wszywania zamka to:

2. Ważne informacje przez wszyciem zamka krytego

Jest kilka istotnych kwestii, które powinnaś wiedzieć przez właściwym wszywaniem zamków.

- Po pierwsze, najlepiej wszywać zamek kryty na początku przed zszywaniem szwu dolnego lub górnego, ponieważ umożliwi to ewentualną poprawkę w momencie, gdy zamek będzie krzywo ułożony.

- Mając materiał na prawej stronie, zaznaczasz miejsce, gdzie dokładnie chcesz wszyć swój zamek. Zamek błyskawiczny musi być delikatnie dłuższy, niż wyznaczone dla niego miejsce na przyszycie.

- Aby przypiąć zamek do brzegu tkaniny, możesz użyć szpilek i taśmy termoprzylepnej, którą wcześniej zaprasujesz i delikatnie przyszyjesz zygzakiem na maszynie — takie 2 rozwiązania pomogą Ci na najlepsze początkowe przymocowanie zamka do momentu przyszycia na maszynie. Szpilki wbijaj w taśmę zamka tak, żeby dobrze i płasko trzymały spiralę. Następnie wbijaj kolejne szpilki, które podtrzymują Twój zamek, pamiętaj o lekkim naciąganiu w dół, ma to zapobiec niepożądanemu falowaniu zamka krytego. Dla jeszcze lepszego przymocowania możesz także użyć fastrygi, gdyż wielu krawców wykonuję taką czynność.

- Najlepiej wybierz specjalną stopkę do maszyny, dedykowaną dla zamków krytych. Stopka ta pozwoli na lepsze „schowanie” zamka, ponieważ będziesz mogła szyć blisko ząbków, gdyż odmierzy ona sama za Ciebie odpowiednią odległość.

- Dla lepszej wygody szycia cienkich materiałów zalecamy podklejenie flizeliną. 

3. Wszywanie zamka krytego na maszynie

Po ułożeniu i przygotowaniu sobie zamka jesteś gotowa do prawidłowego wszycia zamka! Dla łatwości wyróżnimy w punktach najważniejsze procesy chronologiczne, tak, abyś łatwo zapamiętała, co po czym trzeba zrobić.

  1. Pamiętaj, że szyjemy na prawej stronie tkaniny z rozpiętym zamkiem.
  2. Siadając przy maszynie, do stopki schowaj spiralę, którą prowadnik będzie następnie unosił.
  3. Zacznij szycie w rowku przy spirali.
  4. Szyj do momentu, aż nie będziesz mogła dalej poprowadzić stopki, podczas gdy zamek kryty jest cały czas rozpięty (do miejsca, gdzie wyznaczyliśmy sobie koniec zamka).
  5. Szew powinien być widoczny wyłącznie, gdy podniesiemy spiralę.
  6. Postępuj tak samo z drugą stroną zamka, co z pierwszą. Pamiętaj, o utrzymaniu tej samej odległości, co pierwsza część zamka.
  7. Pozostaje zszycie części materiału, kładąc go na lewej stronie — następnie do tego potrzebne będzie spięcie szpilkami obu części tkaniny. Końcówka zamka musi być na zewnątrz (na prawą stronę materiału) - pozwoli to na dokładne zszycie.
  8. Zszyj dokładnie pozostałą część materiału pod zamkiem. Pamiętaj o zapięciu zamka. Zalecamy stopkę wąską do szycia blisko prawego brzegu.
  9. Po zszyciu i rozprasowaniu szwu zamek powinien schować się całkowicie pod materiałem.

Dla pewności, czy dobrze przyszyłaś błyskawiczny zamek kryty, porównaj swój efekt z tym na grafice!

Powodzenia!

Bogaty wybór zamków krytych polskiej dystrybucji Alpha znajdziesz w Pasmanterii Pasja — bogata paleta barw i wiele długości od 20 do 60cm.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera

Płatności tpay
Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl