Czym jest galanteria metalowa?

13.11.21

Pasmanteria obejmuje wiele różnych działów i dziedzin. Związane są one z tekstyliami, artykułami krawieckimi, ozdobami czy typowo szwalniczymi rzeczami. Nie sposób wyróżnić je wszystkie, gdyż jest ich bardzo wiele. Dziś postaramy się przyjrzeć jednej z ważniejszych kategorii w wielu pasmanteriach czy hurtowniach kaletniczych. Są nimi akcesoria kaletnicze, zwane też inaczej akcesoriami metalowymi czy galanterią metalową. Dział niezwykle obszerny i obfitujący w fantastyczne produkty, które na co dzień zdobią nasze stylizacje. Co wchodzi w skład galanterii metalowej? Gdzie nabyć metalowe dodatki? Na takie i inne pytania odpowiemy w niniejszym artykule.

Klamra metalowa do paska do spodni

Galanteria metalowa — produkty metalowe i ich zastosowanie

Produkty metalowe sprzedawane w hurtowniach pasmanteryjnych i kaletniczych to setki lub nawet tysiące małych akcesoriów o różnym przeznaczeniu. Krawcowe czy kaletnicy znają je od podszewki, lecz warto mieć świadomość, co i jak można wykorzystać. Akcesoria kaletnicze to funkcjonalne dodatki, które niekiedy stanowią też stylową dekorację torebek, odzieży oraz butów.

Produkty zaliczane do galanterii metalowej:

 • Oczka kaletnicze
 • Klamry do pasków
 • Napy i springi odzieżowe
 • Szpilki krawieckie
 • Karabińczyki
 • Zapięcia magnetyczne do torebek
 • Agrafki ozdobne i krawieckie
 • Zawieszki ozdobne / Blaszki
 • Kółka i półkółka metalowe
 • Haftki
 • Zapięcia do szelek i broszek
 • Łańcuchy do toreb

To nie wszystkie akcesoria kaletnicze i krawieckie wykonane z metalu, które możesz zakupić w pasmanteriach. Jest ich o wiele więcej — ponadto większość z nich występuje w różnych kształtach. Nie można zapomnieć, że mogą to być gotowe produkty do użycia o większym rozmiarze niż wspomniane dodatki.

Gdzie zastosować metalowe dodatki kaletnicze?

Większość metalowych produktów galanteryjnych spotkać można w wielu miejscach, jako różnojakie wykorzystanie. W prostym opisie postaramy się streścić najczęstsze przykłady wykorzystania galanterii metalowej.

Mocowane dodatki metalowe do torebek, to jedno z najpopularniejszych funkcjonalno-ozdobnych zastosowań akcesoriów kaletniczych. Dlaczego? Gwarantują one mocne połączenia między materiałami, a przy tym doskonale uzupełniają się ze skórą. Karabińczyki to idealny wybór na mocowania w torebkach, a do łączenia pasków świetne będą kółka metalowe lub półkółka. Natomiast jako okucia warto postawić na  dobrego rodzaju oczka kaletnicze — dostępne są one zazwyczaj w wielu średnicach. Często w torebkach spotykane są też złote i srebrne łańcuchy, które służyć zamiast pasa, do zawieszenia na ramię.

Nie sposób pominąć znaczenia galanterii metalowej w przemyśle odzieżowym — zarówno masowym, jak i domowym. Osoby projektujące ubrania często nie mogą się obyć bez zapięć metalowych, takich jak zatrzaski krawieckie, napy czy springi. Pomagają one spinać dwie części materiału w koszulach, kurtkach oraz płaszczach, a także w wielu innych ubraniach. Jako inny rodzaj zapięć zaznaczyć trzeba użyteczne haftki, które ułatwiają zapinanie biustonosza i żakietów.

W dodatkach do ubrań projektanci uwielbiają korzystać ze złotych i srebrnych klamerek do pasków. Przybierają one różne formy, aby stroić pasek do spodni, a przy tym cały outfit. Mogą to być także uniwersalne sprzączki gładkie lub zdobione. Wiele wzorów klamer ozdobnych z różną szerokością otworów do przewlekania znajdziesz, np. w Pasmanterii Pasja.

Typowymi dodatkami oryginalnie zdobiącymi są zawieszki metalowe. Występują one w wielu wzorach i kolorach, niejednokrotnie prezentują ciekawe, wygrawerowane napisy. Zastosujesz je w brelokach, jako przywieszka, a płaskie blaszki możesz bez problemu przyszyć do koszuli jako ozdobę lub nawet jako zastępstwo dla łaty. Warto podkreślić, że ich cena nie jest wygórowana i mogą być fantastycznym emblematem w każdym miejscu!

Galanterię metalową użyjesz też jako zapięcia do szelek w postaci „żabek”. W gumach elastycznych czy taśmach popularnymi rozwiązaniami są metalowe regulatory — stosowane w plecakach, a w mniejszym rozmiarze nawet w bieliźnie. Podsumowując, trudno wręcz znaleźć miejsce, gdzie brakuje tych metalowych akcesoriów!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera

Płatności tpay
Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl