Mulina, czyli oryginalnie z języka francuskiego mouline to popularne nici do haftu składające się z kilku nitek. Specjalnie ułożone nici dają efekt kilkuwarstwowego pasemka, które można dzielić według indywidualnych potrzeb. Z reguły są to bawełniane, merceryzowane modele charakteryzujące się delikatnym połyskiem, który może imitować jedwab. Mulina ma bardzo wiele zastosowań i spotkać ją można w wielu dziedzinach robótek ręcznych.
Haftowanie, czyli najpopularniejsze zastosowanie muliny
Kolorowe, kilkunitkowe pasemka, o których mowa wybierane są najczęściej do wyszywania, haftowania obrazków. Technika haftu znana jest od dawien dawna, a mulina uznawana jest za dedykowany produkt przeznaczony do wszelkich materiałowych obrazów. Oprócz odpowiedniej grubości nici warto wspomnieć o bogatej kolorystyce różnych producentów — ma to na celu układanie najdokładniejszych kompozycji we wspomnianym wcześniej wyszywaniu.
Wszelkie hafty z muliny można zaimplementować na najróżniejszych dekoracjach domowych, takich jak: serwetki, ręczniczki, obrusy czy kocyki. Mogą one całkowicie odmienić oblicze danej dekoracji i na nowo nadać jej nowe życie. Jest to także doskonały sposób na „odnowienie” starszych elementów w naszym gospodarstwie domowym. Dla lubiących się wyróżnić mulina to także produkt, dzięki któremu można wyhaftować fantastyczne wzory na odzieży. Kreatywne projekty mogą powstać nie tylko na maszynie, ale także poprzez pracę ręczną i zwykły T-shirt lub koszula staną się pierwszymi ubraniami, które wyjmiesz ze swojej garderoby! Najczęściej spotykanymi wzorami są delikatne kompozycje kwiatowe i popularne wzory boho.
Istnieje możliwość wyszycia gotowego obrazu na naturalnym materiale nazywanym kanwą. Wspomniana kanwa jest arkuszem posiadającym oczka, dzięki którym można wyszywać muliną. Pasmanteria Pasja posiada także gotowe rozwiązania takie jak kanwy z nadrukiem, które do wyboru są w różnej tematyce, tak, aby każdy znalazł coś dla siebie. Takie obrazki posiadają wykaz potrzebnych numerów mulin wraz z producentem, a także znaczek, jaką techniką można zrobić dany rysunek.
Kreatywne pomysły na wykorzystanie muliny
1. Bransoletki
Miłośniczki robótek DIY, które lubują się w hafcie ręcznym, bardzo często robią z muliny tzw. bransoletki przyjaźni. Jest to świetna forma wyrobu biżuterii handmade zajmująca niewiele czasu, który trzeba poświęcić na robótkę. Przybierają one wzorzystą formę, która może być węższa lub szersza w zależności od upodobań.
Jak zrobić bransoletkę z muliny?
- Przygotuj kilka pasemek muliny w różnych kolorach, nożyczki i tasiemkę.
- Na początku będziesz cięła odcinki nitek na kilkadziesiąt centymetrów. Aby poznać dokładny wymiar nitek, zmierz obwód swojego nadgarstka i nastepnie pomnóż wynik x5 - liczba, która Ci wyjdzie, da odpowiedź, jakie odcinki nici powinnaś ciąć!
- Najlepiej wybrać 6 splotów na początek, ponadto wybierz różne kolory muliny, tak, aby można było stworzyć kolorowy wzór.
- Proces tworzenia bransoletki zacznij od zawiązania węzła na jednym końcu i przymocowania go w wygodnym dla siebie miejscu. Zaplataj warkocz przez kilka centymetrów od miejsca zawiązania węzła i na koniec splotu sporządź jeszcze jeden węzeł na dole.
- Tworzenie bransoletki z muliny opiera się na tworzeniu wielu węzłów wokół innych nitek. Istnieje wiele tutoriali wideo. Znajdź wyjaśnienie na Youtube jak zrobić dokładnie węzły na bransoletkę z muliny.
2. Naszyjniki i kolczyki
Kolejne z „przedmiotów przyjaźni”, którymi możesz obdarować swoje najlepsze przyjaciółki. Naszyjniki z muliny wykonasz w bardzo prosty sposób - proces ich wykonania polega w głównej mierze na zrobieniu pętelek w odpowiednim miejscu różnymi kolorami nitek wraz ze sznurkiem.
Do wykonania naszyjnika potrzebujesz:
- bawełniany sznurek (o długości projektowanego naszyjnika)
- nożyczki
- kolorowe pasemka muliny
- szpulka na nitkę
- podkładki wraz z nakrętkami na sznurek
Kolczyki także mogą stanowić elegancką biżuterię wykonaną z dobrej jakości bawełnianych nici do haftu. Nazywa je się modnymi frędzlami lub chwostami. Mogą być one niesamowicie pięknym dodatkiem do eleganckiego stroju.
Oto kilka rzeczy, które pozwolą Ci na zrobienie kolczyków handmade:
- ozdobne guziki, które będą stanowić bazę
- mulina
- szczypce
- klej
- zapięcia do klipsów
- i nożyczki.
3. Dekoracje świąteczne — bombki i jajka
Święta to zawsze doskonała okazja na stworzenie nowych ozdób choinkowych lub dekorujących stół. W tym względzie najczęściej spotykanym projektem są bombki z muliny, które idealnie wpasują się w zimowy klimat. Do stworzenia jej potrzebujesz kilka narzędzi plastyczno-technicznych, najlepiej białą mulinę oraz balonik, który będzie stanowił nieocenioną pomoc podczas pracy. Bombkę wykonasz także przy użyciu formy ze styropianu.
Podczas przygotowań do Wielkanocy warto zapoznać się prostym tematem wyrobu pisanek z kolorowej muliny. Niezbędne będą formy styropianowe w kształcie jajek lub pusta skorupka, po wydmuchaniu środka. Mulinę w łatwy sposób przykleisz do jajka na dobrej jakości klej, który wcześniej musisz nałożyć na formę. Pamiętaj o wielu wiosennych kolorach nitek, aby pisanka oddawała wielkanocny klimat!