Haftowanie przeżywa ostatnio renesans. Jedni traktują tę czynność jako sposób na relaks, który pozwala się odprężyć po dniu pełnym wrażeń. Drudzy natomiast sięgając po tkaniny do haftowania, pragną realizować swoje artystyczne wizje i pasje. Nie brakuje też ludzi, którzy chcą wprowadzić odrobinę indywidualizmu do swoich stylizacji. Nie da się ukryć, że współczesny przemysł modowy sprawia, że na ulicach pojawia się wiele osób w tych samych ubraniach. Jeśli chcesz wyróżnić się z tłumu, możesz spróbować przerobić posiadaną odzież czy dodatki. Na czym można haftować, aby wprowadzić do swojej szafy powiew świeżości?
Haftowana naszywka sposobem na dziurę i plamę
Na twoich ulubionych jeansach właśnie zrobiła się dziura, którą pragniesz zatuszować? Z pomocą przychodzi haftowana naszywka. Można ją kupić w sklepie, jednak dużo ciekawiej będzie, jeśli przygotujesz ją samodzielnie. W ten sposób zyskasz nie tylko unikalną ozdobę, która nada charakteru twoim stylizacjom, ale też sposób na rozładowanie stresu. Nikt z nas nie lubi, gdy psują się ulubione ubrania. Na szczęście wiele z nich można odratować. Wystarczy tylko odrobina kreatywności.
Haft na ubraniach stanowi ich wyróżnik
Zanim przejdziemy do udzielenia odpowiedzi na pytanie, na czym można haftować, chcielibyśmy zwrócić uwagę, iż sam haft stanowi świetne rozwiązanie, gdy zakładamy własną działalność gospodarczą i chcemy się jakoś wyróżnić na tle konkurencji. Załóżmy, że już za kilka tygodni otwierasz własną restaurację. Warto zadbać o to, aby obsługa podchodziła do klienta ubrana w strój z wyhaftowanym logotypem lokalu. To drobiazg, jednak klienci coraz częściej doceniają takie detale. Są skłonni zapłacić więcej, gdy mają świadomość, że wraz ze smacznym posiłkiem otrzymują wartość dodaną, w tym wypadku o charakterze estetycznym.
Haftowanie pozwala odmienić stare ubrania i nadać im modowego pazura
Czasem też czujemy potrzebę, aby odświeżyć jakieś ubranie, które znajduje się w naszej szafie od wielu lat. W sklepach można nabyć gotowe naszywki z haftem maszynowym, jednak te nie zawsze spełniają nasze oczekiwania. Samodzielnie można wyczarować wiele oryginalnych projektów. Tak naprawdę ogranicza nas tylko wyobraźnia, którą dysponujemy i ewentualne zdolności manualne. Marzy ci się kurtka jeansowa z wyhaftowaną nimfą, która przypominałaby ci o twoich ukochanych pupilach? W sklepach rzadko można spotkać naszywki z haftem konkretnej papugi. Możesz jednak je sobie wyczarować.
Tkaniny do haftu - jakie wybrać?
Jeśli chodzi o materiały do haftowania, to tutaj panuje dość spora różnorodność. Do tego celu można wykorzystać różne tkaniny. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nasza wizja artystyczna często determinuje wybór. Choć można użyć jeansu, jedwabiu, lnu, filcu, wiskozy czy bawełny, to jednak haft krzyżykowy wymusza na nas zakup tkaniny do haftu - kanwy z nadrukiem lub kanwy aida. Ta bowiem znacznie ułatwia zadanie i stawianie krzyżyków.
Płótno do haftowania
Płótno sprawia dość surowe wrażenie. Wynika to z faktu, iż można bez trudu policzyć na nim wszystkie nitki. Te jednak nie układają się w charakterystyczne krzyżyki. Płótno do haftowania niejedno ma imię. Zazwyczaj jednak do jego produkcji wykorzystuje się naturalne włókna roślinne. Dużą popularnością wśród miłośników haftowania cieszą się płótna lniane oraz płótna bawełniane. Te posiadają w pełni naturalny rodowód. Na rynku można też zakupić płótna mieszane. Oprócz włókien naturalnych (lnianych lub bawełnianych) do ich produkcji wykorzystano domieszkę syntetyków (poliestru, elastanu czy poliamidu), która zwiększa wytrzymałość mechaniczną tkaniny i zapobiega jej gnieceniu. Płótno do haftowania można nabyć w różnych odcieniach. Każda z nas z pewnością dobierze odpowiedni do swojej wizji artystycznej. Sprzedaje się je w arkuszach. W tym miejscu warto zaznaczyć, że jeśli chcesz próbować różnych technik, najlepiej sprawdzą się płótna lniane i bawełniane. Pozwalają one wykonać haft krzyżykowy, hardanger, bulinowy i płaski.
Tkaniny adamaszkowe i haft na adamaszku
Tkaniny adamaszkowe mają spore grono zwolenników. Łączą w sobie bowiem wytrzymałość mechaniczną i gustowne wykończenie. Adamaszek uzyskuje się z bawełny, która dzięki satynowaniu delikatnie połyskuje, a zarazem zachowuje swoją matową bazę, która kojarzy się z ponadczasowym stylem. Za jego wyróżnik można uznać żakardową fakturę. Tkaniny adamaszkowe za sprawą mocnego splotu znalazły też zastosowanie przy produkcji pościeli i obrusów. Te służą nam przez lata, a ponadto nie ulegają tak łatwo zagnieceniu jak tradycyjna bawełna wykorzystywana m.in. przy produkcji T-shirtów. Wypukłą fakturę adamaszek zawdzięcza splotowi osnowemu. Nadaje się on do haftowania. Możemy w ten sposób uzyskać bardzo efektowny obrus czy pościel o oryginalnym zdobieniu.
Tkanina do hardangera, czyli haft norweski
Miłośnicy haftu Hardanger, który został sklasyfikowany jako haft otwarty, potrzebują do jego wykonania niezbędnych przyborów. Zaliczamy do nich specjalny materiał występujący pod nazwą handlową Unifil lub Even-weave oraz specjalistyczne nici Pearl Cotton. Haft hardanger wymaga od nas ogromnej precyzji i koncentracji, ponieważ opiera się na ścisłym liczeniu nitek. Pierwotnie do wykonania rękodzieła wykorzystywano białe nici oraz białe płótno z lnu. Obecnie używa się tkanin bawełnianych, do dyspozycji mamy też ponad 100 nici w wyjątkowych odcieniach. To przed miłośnikami haftu wywodzącego się z Norwegii z początków XX wieku otwiera sporo możliwości.
Filc dekoracyjny sposobem na ozdobne przedmioty codziennego użytku
Pod określeniem filc kryje się materiał włókienniczy. Jego rodowód może być naturalny lub sztuczny. Na rynku tekstylnym znajdziemy zarówno filc dekoracyjny, jak i techniczny. Największą popularnością cieszy się jednak ten pierwszy powstały z wiskozy, czyli celulozy poddanej obróbce chemicznej. Filc dekoracyjny może nam posłużyć do uzyskiwania przepięknych przedmiotów codziennego użytku, w tym zakładek, piórników, torebek, breloczków czy zawieszek. To doskonały materiał, jeśli chcesz przetestować haft koralikowy i z jego pomocą uzyskać unikatową biżuterię. Filc stanowi dobrą bazę pod różne rodzaje haftu: krzyżykowy, bulionowy, płaski i koralikowy.
Kanwa z nadrukiem, czyli tkanina do haftowania dla początkujących
Tkaniny do haftowania często posiadają już pewne ułatwienie dla osób początkujących. Np. popularna kanwa nazywana też jako aida z nadrukiem stanowi doskonałą formę relaksu oraz pozwala uzyskać ciekawy obraz tym z nas, którzy nie posiadają w głowie własnej wizji artystycznej. Jest to doskonały materiał dla osób, które pragną uprawiać haft krzyżykowy. Decydując się na zakup nadrukowanego obrazku na kanwie, otrzymujemy także listę z wykazem mulin, których potrzebujemy do wykonania konkretnej pracy. Np. chcesz powiesić na ścianie obraz z wyhaftowanym psem. W tym celu warto zaopatrzyć się w kanwę z nadrukiem czworonoga. Dzięki temu, iż wraz z nią dostajesz wykaz muliny z oferty konkretnych marek, wiesz już, gdzie użyć poszczególnych kolorów. Haftowanie obrazu staje się ułatwionym zadaniem.
Bogata oferta nici do haftu w Pasmanterii Pasja - sprawdź teraz!
Plastikowa kanwa sposobem na modne dodatki
Kanwa plastikowa stanowi świetne rozwiązanie dla tych osób, które pragną stworzyć modowe dodatki o charakterze użytkowym. Z jej pomocą uzyskasz kolorowe zawieszki z muliny, barwne breloczki, plecione torebki i oryginalne pudełka, które możesz później wykorzystać do wręczenia prezentu. Kanwa plastikowa jest dostępna w wersji białej i przeźroczystej. Możesz ją zakupić w arkuszach.
Kanwa gobelinowa
Kanwa gobelinowa także pozwala nam uzyskać zjawiskowe szydełkowania, które możemy później wykorzystać w roli poszewki na poduszki lub ozdobnego dywanika w sypialni czy salonie. Ją również kupuje się na metry bieżące, a na 10 cm przypada 18 oczek.
Do czego służy monokanwa?
Monokanwa to rozwiązanie, które jest adresowane do miłośników rękodzieła wykonanego techniką needlepoint. Aby móc zrealizować pracę, potrzebujemy specjalnie usztywnianego materiału jednonitkowego. Sama technika needlepoint polega zaś na przeszywaniu przędzy przez utwardzone płótno, które posiada otwarty splot. Zazwyczaj używa się prostego ściegu namiotowego, a efektowny wzór uzyskuje poprzez grę zmieniającym się kolorem.
Tiul i ozdobne hafty
Hafty na tiulu cieszą się sporym zainteresowaniem w branży odzieżowej. Wynika to z faktu, iż stanowią niezwykle efektowną ozdobę. Jednocześnie podkreślają one kobiecość i zmysłowość projektowanych ubrań. Hafty na tiulu często spotykamy w przypadku sukien ślubnych, dostrzeżemy je też na efektownych kreacjach rodem z czerwonego dywanu. Tiul to niezwykle zwiewna i delikatna tkanina. Ta wręcz prosi się o dodanie przemyślanych, a zarazem szlachetnych ozdób, które pozostaną spójne z jego wytwornym charakterem. Z tego powodu na tiulu często pojawia się haft i koronki. Dużą popularnością cieszy się też naszywanie cyrkonii i perełek. Choć tiul zazwyczaj kojarzy nam się z poliestrem, to w rzeczywistości tym mianem powinniśmy określać tylko zwiewne tkaniny z jedwabiu czy bawełny.
Tkanina jedwabna – czy można na niej haftować?
Czy wiesz, że jedwab to jeden z najdroższych i najszlachetniejszych materiałów na świecie? Na jego wysoką cenę przekłada się sposób pozyskiwania włókien, który nie należy do najłatwiejszych i najwydajniejszych. Jedwab to materiał naturalny pochodzenia zwierzęcego, uzyskuje się go z kokonu jedwabnika morwowego. Jest niezwykle przyjemny dla skóry, nie elektryzuje się i nie przykleja do ciała. Tkaniny jedwabne wykazują właściwości chłodzące, które doceni każdy z nas w upalne dni. Ponadto doskonale przepuszczają powietrze, przez co unikamy w nich przegrzania organizmu. Warto jednak podkreślić, że jedwab jest niezwykle delikatnym i cienkim materiałem. Haftowanie na nim pozostaje jednak w zasięgu naszych możliwości pod warunkiem, że wybierzemy tkaninę o gęstym splocie i odpowiednio cienką igłę. W związku z tym, iż haft na jedwabiu wymaga precyzji, a sam materiał nie należy do tanich, nie polecamy go osobom początkującym.
Jeans jako materiał do haftowania
Dodatki z denimu stały się ostatnio bardzo modne. Wiele kobiet odwiedza second handy w dniu wyprzedaży towaru tylko po to, by zaopatrzyć się w jeans, który posłuży im do haftowania czy wykonania piórnika, plecaka, torebki czy poszewki dekoracyjnej na poduszkę. Pod terminem denim kryje się tkanina bawełniana o skośnym splocie. Haftowanie na jeansie jest możliwe, można je przeprowadzić w sposób bezpośredni lub sięgając po kanwę wypruwalną czy rozpuszczalną. W twojej szafie zalega niemodna już katana jeansowa? Daj jej drugie życie, zdobiąc ją modnym w tym sezonie haftem.
W Pasmanterii Pasja nabędziesz wszelkie potrzebne akcesoria do haftu, takie jak: mulina, nici igły, tamborki, kanwy oraz wiele innych akcesoriów. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą!