Zamki błyskawiczne stanowią spore ułatwienie w codziennym życiu. Wszywa się je nie tylko do ubrań, ale też do butów, torebek, namiotów czy pościeli. Ich zapinanie i rozpinanie przebiega niezwykle sprawnie, czego nie można powiedzieć o guzikach czy haftkach wykorzystywanych w przemyśle tekstylnym. Na dodatek zapewniają one większą szczelność, co ma znaczenie w przypadku odzieży outdoorowej. W związku z tym, iż poszczególne materiały różnią się grubością oraz właściwościami fizycznymi, należy uwzględnić te cechy przy wyborze zamka błyskawicznego. Co jeszcze należy wziąć pod uwagę, decydując się na suwak?
Zepsuty zamek błyskawiczny? Mamy na to sposób!
Żyjemy w czasach fast fashion, co przekłada się na jakość ubrań, dodatków i wyrobów tekstylnych. Aby obniżyć koszty produkcji, wiele firm stawia na zakup tańszych surowców. Kiepskiej jakości zamek błyskawiczny nie posłuży nam jednak zbyt długo. Nic dziwnego, że coraz częściej przeżywamy rozczarowanie, gdy próbujemy wskoczyć w ulubioną sukienkę, a tej nie idzie dopiąć, ponieważ suwak się zepsuł. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku jeansów, szortów czy spódniczek. Na szczęście ulubione ubranie nadal może ci służyć. Wystarczy tylko wymienić zamek błyskawiczny na sprawny. Wbrew pozorom, nie jest to tak duży wydatek, jak można by przypuszczać.
Jak wybrać odpowiedni zamek błyskawiczny?
Zamki błyskawiczne dostępne na rynku różnią się detalami. Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z krawiectwem, możesz czuć się przytłoczona tak dużym wyborem. Zastanawiasz się, od czego zacząć poszukiwania właściwego zamka? W naszym artykule znajdziesz cenne wskazówki, które ułatwią ci podjęcie decyzji. Przede wszystkim musisz sobie odpowiedzieć na pytanie: do czego potrzebujesz suwaka? Znając cel i poniższą charakterystykę poszczególnych rodzajów zamków, z pewnością poradzisz sobie z zakupem odpowiedniego modelu.
Jak dobrać zamek ekspresowy do ubrania?
Zazwyczaj po zamek błyskawiczny sięgamy wówczas, gdy potrzebujemy go wszyć do konkretnej rzeczy. To znacznie ułatwia nam poszukiwania. Przede wszystkim suwak powinien zgrywać się kolorystycznie z naszym ubraniem, dodatkiem lub elementem home decor. Np. do białej sukienki najlepiej wszyć biały, srebrny lub kryty zamek. Czarny czy granatowy za bardzo rzucałby się w oczy, tworząc silny kontrast. Jeśli spódniczka jest w kolorze pastelowym, to zamek również powinien pochodzić z tej palety. Do rozbielonego błękitu nie pasuje kobalt, choć w obu przypadkach mamy do czynienia z kolorem niebieskim. Poszczególne barwy jednak dość mocno różnią się nasyceniem. W miarę możliwości najlepiej wybrać kryty zamek, wówczas prezentuje się on niezwykle dyskretnie i osoba postronna nie widzi, że suwak dość znacznie różni się odcieniem od ubrania. W przypadku spodni czy bardziej designerskich sukienek, które posiadają również elementy ozdobne, należy zgrać ze sobą wszystkie składowe. Np. ciemnogranatowe jeansy, które mają złoty guzik, najlepiej prezentują się z metalowym zamkiem w zbliżonym odcieniu. Do spodni, które posiadają srebrne dodatki, wybieramy srebrny suwak.
Jakie zamki błyskawiczne do grubszych tkanin?
Także rodzaj tkaniny determinuje wybór zamka błyskawicznego. Jeśli do grubego materiału wybierzemy zbyt cienki suwak, ten nie zda egzaminu, ponieważ dość szybko się zepsuje. Szukając odpowiedzi, jak dobrać zamek błyskawiczny, zwróć uwagę na dwa przykłady. Jeśli kupiłaś w second handzie piękne jeansy znanej marki, które mają zepsuty suwak, powinnaś postawić na solidny, metalowy zamek błyskawiczny. Denim to bowiem gruby i sztywny materiał, który potrafi przysparzać sporych problemów nawet podczas poprawek krawieckich na maszynie do szycia. Metalowy zamek błyskawiczny jest na tyle wytrzymały mechanicznie, że zda egzamin w przypadku jeansu.
Jaki suwak do sukienki z wiskozy?
Teraz wyobraźmy sobie nieco inną sytuację. W second handzie upolowałaś piękną sukienkę z cienkiej wiskozy. Pech chciał, że ta ma akurat zepsuty zamek błyskawiczny. Jeśli chcesz go wymienić na sprawny, powinnaś celować w delikatniejszy suwak. Zbyt ciężki będzie ciągnął za sobą materiał i nieestetycznie zwisał. Czasem nawet producenci ubrań popełniają błąd i do leciutkiej jak mgiełka sukienki dobierają ciężki, metalowy suwak, który tworzy na plecach nieestetyczny garb. Najlepiej do cienkich materiałów wszyć zamki plastikowe, gdyż te są dużo lżejsze. Należy jednak zwrócić uwagę na detale. Jeśli suwak musi przejść przez miejsce, gdzie zostało zebranych kilka warstw materiału, np. na wysokości pasa, wówczas lepiej wybrać nieco grubszy. Zbyt cienki i delikatny może nie chcieć gładko przesunąć się przez tę newralgiczną część. Często w takiej sytuacji mocujemy się z zamkiem błyskawicznym, przez co możemy go uszkodzić.
Kryty zamek błyskawiczny do eleganckiej sukienki
Zamki błyskawiczne czasem stanowią element ozdobny, który chcemy pokazać światu. W niektórych sukienkach jeansowych z przodu wszywa się suwak, który pozwala regulować głębokość dekoltu. Jednak bardzo często chcemy wykorzystać go wyłącznie do celów praktycznych. W takiej sytuacji świetnie sprawdzi się kryty zamek błyskawiczny. Stanowi on doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób, które cenią sobie klasyczną elegancję i dyskrecję. Kryty zamek błyskawiczny nie odciąga uwagi od samego ubrania, jego faktury czy printu. Bardzo często wykorzystuje się go w przypadku sukienek i spódnic o charakterze wizytowym oraz biznesowym.
Wodoszczelne zamki błyskawiczne – idealne do odzieży outdoorowej i akcesoriów sportowych!
Wodoszczelne zamki błyskawiczne stanowią wybawienie dla wszystkich, którzy sięgają po odzież outdoorową z myślą o komforcie i bezpieczeństwie. To idealne rozwiązanie w przypadku odzieży sportowej. Wybierając się w góry czy pod namiot, często nie jesteśmy w stanie dokładnie przewidzieć pogody. W związku z tym, iż nigdy nie wiemy, czy złapie nas deszcz czy śnieg, dobrze, aby nie tylko materiał, z którego uszyto kurtkę czy bluzę, wykazywał wodoodporność. Takie właściwości powinien wykazywać także suwak. Wodoszczelne zamki błyskawiczne wykorzystuje się również przy produkcji plecaków.
Zamki błyskawiczne metalowe czy suwaki plastikowe? Poznaj różnice!
Rozpatrując zamki błyskawiczne, należy przyjrzeć się bliżej ich budowie. Mogą być one wykonane nie tylko z różnych materiałów, ale różnić się też sposobem ułożenia ząbków. Zamki ekspresowe składają się z dwóch rzędów ząbków usytuowanych na taśmie. Te mogą być wykonane z metalu lub plastiku. Jeśli zdecydujemy się na zamki metalowe, to uzyskamy element odporny na zagięcia. Ząbki metalowe w procesie produkcji pokrywa się różnymi powłokami. W rezultacie mówimy o suwakach chromowanych, posrebrzanych, pozłacanych i niklowanych. Nie tylko same ząbki zamków metalowych różnią się między sobą odcieniem. Zróżnicowanie kolorystyczne obejmuje także same taśmy suwakowe, na których umieszczono dwa rzędy ząbków.
Zamki spiralne kontra suwaki kostkowe
Zamki plastikowe, które cieszą się obecnie ogromną popularnością, produkuje się z tworzywa sztucznego. Te dzielą się na zamki kostkowe, zamki spiralne i zamki kryte. Zamki spiralne wykorzystuje się w przypadku lekkich tkanin, vide wiskoza, lyocell, tencel, modal, jedwab czy satyna poliestrowa. Jak wskazuje nazwa, są one złożone ze spirali, która została wpleciona w taśmę suwakową. Natomiast zamki kostkowe znalazły zastosowanie przy produkcji odzieży dziecięcej. To zasługa ich charakterystycznych ząbków, które nachodząc na siebie, tworzą gładką kostkę. W rezultacie ta nie jest w stanie zadrapać delikatnego ciała dziecka. Ponadto zamki kostkowe wykorzystuje się przy produkcji odzieży wierzchniej – kurtek, bluz czy płaszczy. Są one bardziej wytrzymałe mechaniczne niż spiralne. Z kolei zamki kryte wykonane z plastiku wszywa się do tych ubrań, w których nie chcemy, aby suwak grał pierwsze skrzypce. Używa się ich przy produkcji odzieży o eleganckim charakterze.
Zamki błyskawiczne rozdzielcze i nierozdzielcze – jaki model pasuje do danego ubrania?
Zamki ekspresowe dzielimy na rozdzielcze i nierozdzielcze. Niezależnie od tego, z jakiego materiału zostały wykonane ząbki (plastiku czy metalu), suwak może rozdzielać się na dwie części. Dzieje się tak w przypadku odzieży wierzchniej, czyli kurtek, płaszczy oraz bluz. W ich przypadku zamki rozdzielcze mają ułatwić zakładanie i zdejmowanie ubrań. Nie musimy ich bowiem przeciągać przez głowę. Z kolei zamki nierozdzielcze nie rozpinają się na dwie osobne części. Z taką sytuacją spotykamy się w przypadku sukienek, spódnic czy spodni. Suwak można tylko przesunąć maksymalnie w dół, ten jednak nie rozejdzie się, gdyż jest wykończony maszynowo.
Zamki błyskawiczne do każdego ubrania nabędziesz w Pasmanterii Pasja. Jeśli masz problem z wyborem, to zapraszamy do kontaktu z nami, chętnie Tobie doradzimy przy doborze zamka!