Sam, ogólny temat igieł mógłby wydawać się dosyć obszerny, gdyż rodzajów ich jest dużo i... jeszcze więcej. Nie chodzi o to, aby wypisać teoretyczne regułki, lecz o wskazówki mające na celu poznanie lepiej narzędzia, z którym się pracuje. Szyjąc, jesteś odpowiedzialna za odpowiednie dobranie wszystkich potrzebnych elementów — zaczynając od maszyny do szycia, stopkę, poprzez nici, a kończąc właśnie na igle. Dlatego też jako Pasmanteria znająca się na swoim fachu, chcemy zapoznać Was w interesujący sposób z tematem igły szwalniczej.
O tym jak ważnym elementem jest igła w szyciu, nie trzeba przypominać osobom, które przynajmniej raz próbowały swoich sił z maszyną do szycia. Jednakże sam wybór jednej z nich wcale nie jest taki prosty, jaki mógłby się wydawać. Dziś przybliżymy bardzo dokładnie cały wachlarz igieł do maszyny wraz z rodzajami oraz ich specyfikacje.
Budowa igły maszynowej
Powyższa grafika prezentuje dokładną budowę igły (półpłaskiej — tak jak na obrazku) z każdej strony. Przedstawione elementy mają niebagatelny wpływ na właściwy dobór igły.
Rodzaje — jak wybrać właściwą igłę do maszyny?
Jeśli masz podstawowe pojęcie w zakresie szycia (tj. rodzaj maszyny do szycia, grubość materiału), to bez problemu dasz radę dobrać odpowiednie igły do materiałów, które szyjesz. Rodzaje igieł zależą od głównych, trzech czynników:
- rodzaj kolby
- grubość igły
- czubek igły
1. Kolba
Najczęściej używaną igłą w maszynach domowych są te z półpłaską kolbą, którą bardzo łatwo rozróżnić od drugiego rodzaju kolb — okrągłych. Te natomiast są wykorzystywane w nieco starszych maszynach przemysłowych lub overlockowych.
2. Grubość
W grubościach igieł jest już dużo większe „pole manewru”, niż w kolbach. Przedział zaczyna się od 60, a kończy na 120. Zasada jest dosyć prosta — im cieńsza jest igła, tym bardziej pasuje do cienkich materiałów. Ta sama, analogiczna reguła stosowana jest z grubszymi i cięższymi materiałami, lecz mówi się, iż nie powinno stosować się w maszynach domowych igieł powyżej grubości 100.
Jak więc dobrać odpowiednią grubość igły?
Numery, którymi powinno się kierować podczas doboru do tkanin:
60 - lekkie i cienkie materiały
65-90 - materiały średniej grubości
95+ - cięższe i grubsze tkaniny
Aby odpowiednio opisywać grubości, wprowadzono 2 systemy, którymi posługują się producenci.
Pierwszym z nich jest metryczny, gdzie numer 80 opisuje się jako 0,8 mm. Natomiast drugi, nazywany jest systemem amerykańskim Singer — w tym systemie dany numer odpowiada danemu rozmiarowi. Poniżej prezentuje się tabela z przedstawionymi oznaczeniami.
Jak rozpoznać oznaczenia w praktyce?
Bardzo prosto! Z pomocą przychodzi nam przykład igieł maszynowych Silber, które to mają zaznaczone wszystko na frontowej części opakowania.
12/80 - oznaczenie singer i grubość igły nr 80
130/705H - stosowane oznaczenie igły uniwersalnej, ze standardowym, okrągłym czubkiem
HAx1 - oznaczenie systemu producenta
3. Czubek
Producenci maszyn do szycia, a także akcesoriów szwalniczych mają za zadanie, tak dopasować narzędzia, aby jak najbardziej ułatwić pracę z docelowymi materiałami, którymi użytkownik będzie się posługiwał. Dlatego też opracowano różne zakończenia igieł maszynowych, które gołym okiem ciężko rozróżnić, lecz w praktyce każdy inny czubek igły będzie pasował do różnych tkanin.
Czubki ze względu na budowę podzielić można na 2 kategorie:
- igły z ostrym zakończeniem
- igły z okrągłym zakończeniem
Zakończenia mają wpływ na to, z jakim materiałem będą lepiej „współpracować”, a więc wskazują na zastosowanie igieł.
Którą igłę wybrać do danego materiału?
Z odpowiedzią przychodzi poniższy spis wskazujący, którą igłę można stosować z daną tkaniną.
Igła uniwersalna — tak jak wskazuje sama nazwa, radząca sobie z większością tkanin używana także w overlocku. Oznaczana jest jako „R”.
Igła stretch — opisywana jako „S” lub „SES”, przeznaczona do użycia z rozciągającymi się, elastycznymi, delikatnymi tkaninami (lycra, stretch). Zakończona jest zaokrąglonym czubkiem.
Igła do skóry — ostro zakończona, przecina materiał, pozostawiając drobne kreseczki, możliwość użycia także z ekoskórą. Oznaczeniami dla tej igły są: „LR”, „LTR”, „H-LL”.
Igła jeans — przeznaczona do cięższych materiałów (np. jeans czy denim), dlatego też jest wytrzymała i ostra na samym czubku. Symbole to: „H-J” i „J”.
Igła jersey/ballpoint — dla grubszych dzianin o średnich i dużych oczkach. Igła zakończona jest średnią kulką, a oznaczana jest literkami „SUK”.
Igła microtex — z ostrym czubkiem i smukłym trzonem, stosowana często z jedwabiem i z tkaninami delikatnie podobnymi. Oznaczenie: „H-M”.
Oprócz standardowego podziału można także wyróżnić rzadziej spotykane igły, a są nimi:
- igły do haftu („H-E”)
- igły do overlocka („EL”)
- igły podwójne i potrójne
- igły przeznaczone do pikowania oraz rysowania ręcznego („H-Q”)
- igły ze skrzydełkami, przeznaczone do mereżki („WING”)
- igły do nici metalizowanych
Co trzeba wiedzieć o użytkowaniu igły maszynowej?
1. Pierwszą, a zarazem jedną z najważniejszych zasad jest wymiana igieł — zwracaj uwagę na stępienia i wykrzywienia. Koszt rzędu 80 groszy to nie majątek, a ponadto lepiej zaopatrzyć się w nowe igły maszynowe, niż próbować szyć zużytą, gdyż ta może tylko napsuć krwi w postaci dziur w materiale.
Tępą igłę można poznać po trudności w przebijaniu materiału oraz stukanie w maszynie do szycia.
2. Warto zapamiętać o właściwym doborze rodzaju igły do materiału, tak jak zostało to przedstawione w artykule. Dobry dobór zapewnia równo prowadzony i naprężony ścieg, natomiast zły dobór może powodować nierówności w ściegu.
3. Montaż igły to także ważna kwestia, tak samo jak odpowiedni rodzaj! Trzeba pamiętać o dokładnym osadzeniu oraz wsunięciu do końca uchwytu, a także przykręceniu.
4. Nie ciągnij materiału — możesz złamać igłę.
5. Jakość ma znaczenie. Kupując, trzeba także spojrzeć na producenta — polecamy Igły Silber oraz szczególnie niemieckie igły do maszyny Klasse, które są bardzo dobre jakościowo. Obie sprzedajemy w naszej pasmanterii online — sprawdź teraz!.
Podsumowanie
Tak, jak można łatwo wywnioskować, zakup właściwej igły zależy głównie od tkaniny, z którą będziemy pracować. W podstawach szycia maszynowego dobrze jest się trzymać igieł uniwersalnych, do jeansu i stretchu w często wybieranych długościach, czyli 70 do cieńszych materiałów i 90 do grubszych. Z czasem i wprawą warto rozszerzać wachlarz, gdyż to umożliwi poznawanie pełni potencjału szycia na maszynie z wieloma rodzajami igieł.
Zakładamy, że po przeczytaniu tego artykułu już z pewnością dobierzesz właściwą parę, którą będą tworzyć igła i maszyna! Powodzenia!