Szydełkowanie dla początkujących – jak zacząć?

07.10.21

Szydełko to narzędzie jakże popularne w dobie mody na produkty wykonane ręcznie. Szczególnie wtedy, gdy za oknem robi już się ciemniej coraz szybciej, warto zastanowić się nad domowym zajęciem, które będzie mogło Wam umilać wieczory. Szydełkowanie to idealny sposób na połączenie pasji z formą relaksu — sprawia, że odprężysz się po ciężkim dniu w pracy, a przy okazji rozwiniesz swoją kreatywność. Jeśli jeszcze nie próbowałaś swoich sił z szydełkiem, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! Dowiesz się wszystkiego, co potrzebne na start w świecie szydełkowania.

Czerwone szydełko metalowe

Wybierz odpowiednie akcesoria dziewiarskie — krok pierwszy

Podstawowa zasada przed zaczęciem każdej robótki to sprawdzenie, czy posiadamy niezbędne artykuły dziewiarskie i ich odpowiednią ilość. Planowanie działań „robótkowych” jest dosyć istotne, gdyż na przykład podczas zakupów nie musisz się zastanawiać co wybrać, lecz masz już sporządzoną gotową listę. Zaoszczędzisz czasu, a przy tym masz zapisane sprecyzowane zapotrzebowania (kolorystyczne, techniczne i inne).

Włóczka, kordonek czy sznurek — co będzie lepsze na początek?

Zaczynamy od wyboru materiału na Twoją pierwszą robótkę szydełkową. Na pierwszy rzut oka może to stanowić dylemat, ale mamy dla Ciebie propozycję, co najlepiej wybrać na start.

Włóczki są zdecydowanie pozycją, którą na start powinnaś poznać — mają bardzo bogaty wybór i najłatwiej będzie Ci z niej wyszydełkować, na przykład: czapkę czy szalik. 

Zalety wyboru włóczek na szydełko:

 • atrakcyjna cena,
 • bogata kolorystyka
 • wiele podziałów ze względu na skład
 • wybór różnych grubości, w zależności od pory roku
 • dostępność w każdej pasmanterii

Jaka włóczka będzie idealnie skrojona na początki z szydełkowaniem? Jeśli myślisz o stworzeniu na początek jakiejś części garderoby, to warto rozważyć włóczkę bawełnianą, naturalną, na przykład: Włóczkę Schachenmayr Catania lub mieszankę bawełny z akrylem. Na start popularnymi projektami są drobne dzieła, takie jak: czapeczki, krótkie szale czy nawet serwetki. Ważne jest, aby nie utrudniać sobie początków z szydełkowaniem, dlatego dobrze jest się skupić na małych elementach do wykonania, gdzie zużyjesz 1 lub 2 motki włóczki.

Wracając do alternatyw dla włóczki, to warto się z nimi wstrzymać, gdy opanujesz podstawy. Kordonki czy sznurki bawełniane to materiały, z których możesz wykonać piękne dekoracje domowe lub stylowe akcesoria. Dają one przepiękne efekty w postaci serwetek i eleganckich torebek bawełnianych.

Szydełko — dobierz odpowiednią grubość

Szydełka to nic innego, jak przyrządy do nabierania materiału na haczyk i przeciągania przez pętelki. Dobrze wybrane szydełko to takie, które odpowiada grubości Twojej włóczki — takie informacje znajdziesz na banderoli oryginalnego produktu.

Ponadto istnieją różne rodzaje tego popularnego narzędzia:

Na początek polecamy spróbowanie szydełek aluminiowym, gdyż nie są one bardzo drogie, a zarazem są lekkie. Istotnym aspektem jest komfort podczas pracy, więc ciekawym pomysłem jest też spróbowanie szydełek z ergonomiczną lub plastikową rączką. Optymalna grubość na start to 2 - 3,5 mm, daje ona w miarę ścisły splot oraz pasuję do wymienionej wyżej włóczki bawełnianej Catania.

Idealnym uzupełnieniem wiedzy na temat szydełka będzie ten artykuł — Jakie szydełko wybrać dla początkujących?

Pozostałe akcesoria do szydełkowania

Wyróżniliśmy dwa najistotniejsze elementy dla początkujących, lecz przydatnych rzeczy podczas robótek ręcznych jest jeszcze więcej. Mają za zadanie ułatwić i umilić Tobie tworzenie na szydełku. Komfort w hobbystycznych wyrobach to podstawa!

Ułatwiającymi pracę przedmiotami są niezastąpione markery — znaczniki rzędów, które w łatwy sposób umożliwiają zaznaczanie kolejnych rzędów. Występują w różnych kolorach, co ma za zadanie ułatwić sprawę w rozróżnianiu rzędów.

Podstawowym narzędziem, przydatnym także w szydełkowaniu są nożyczki krawieckie. Zawsze mogą być niezbędne, gdy potrzebne będzie ucięcie niezbędnego materiału. Zwróć uwagę na dobrego producenta oraz ostrość — lepiej zaopatrzyć się raz i porządnie w wysokiej klasy model.

W pasmanteriach internetowych natkniesz się także na wiele innych, ciekawych przyrządów, które Ciebie zainteresują. Istnieje wiele specjalnych krosien dziewiarskich do wytwarzania skarpet, czapek czy szalików. Co więcej, każda dobrze zaopatrzona pasmanteria powinna mieć igły dziewiarskie i licznik rzędów. Kiedy nabierzesz wprawy w robieniu czapek, to idealnym dodatkiem może być dla Ciebie też przyrząd do robienia pomponów. Z czasem na pewno dobrze poznasz te akcesoria!

Kobieta robiąca na szydełku białą serwetke

Jak zacząć szydełkować? — podstawy

Może zastanawiasz się nad trudnością szydełkowania? Nie, nie jest to trudne. Krótko mówiąc — trening czyni mistrza, kwestia wprawy i przyzwyczajenia. Jako adept musisz znać podstawowe sploty, gdyż bez nich, ani rusz w szydełkowaniu. Dla ułatwienia warto zapoznać się z tutorialami na serwisach internetowych, które krok po kroku podpowiadają, jak wykonać dany projekt i zacząć pracę z szydełkiem. Instruktażowe materiały w formie wideo są zawsze przyjemne w odbiorze, gdyż możesz w tym samym czasie się uczyć pierwszych splotów.

Podstawowymi splotami, z którymi warto się zapoznać, są:

 • słupki
 • półsłupki
 • słupki podwójne lub potrójne
 • oczka łańcuszka
 • magiczny okrąg
 • pikotki
 • oczka zamknięte

W kontekście tych pierwszych (słupków i półsłupków) trzeba skupić się na równości rzędów oraz zarządzaniem ich ilością. Te sploty będą dla Ciebie najbardziej podstawowe w przygodzie z szydełkowaniem. Ułatwieniem do zapoznania się z każdym ze splotów są zamieszczane w tutorialach szczegółowe infografiki z etapami i chwytem szydełka. Dla przykładu do wykonania podstawowej czapki potrzebna Tobie będzie znajomość magicznego okręgu, oczka łańcuszka, oczka zamkniętego oraz półsłupki.

Warto ćwiczyć te podstawowe sploty, gdyż to pozwoli Ci na pójście krok dalej i delektowanie się urozmaiceniami, jakie proponuje nam technika szydełkowania. Podstawy wejdą nawyk, a Ty będziesz mogła się uczyć coraz to trudniejszych splotów.

Pierwszy projekt na szydełku — co wybrać?

Wspominaliśmy już kilka razy o czapce, jako pomyśle na Twoje pierwsze dzieło, lecz to tylko jedna z wielu opcji. Podstawowe projekty powinny skupiać się na powtarzaniu tych najłatwiejszych splotów, gdyż trzeba to traktować jako formę treningów — Twoje słupki będą coraz równiejsze i rzędy też będą poprawne. 

Poniżej zaproponujemy popularne pomysły dla początkujących:

 • Szaliki — postaw na prosty kształt, a dzięki temu będziesz mogła poćwiczyć robienie równych boków.
 • Serwetki, podstawki — drobne elementy, które nie będą wymagały dużego nakładu sił.
 • Koszyki — kolejny idealny pomysł na pierwsze rękodzieło, przy okazji trening półsłupków.
 • Dekoracje świąteczne — niewielkie dodatki przydatne do Twojego domu podczas różnych świąt, mogą mieć na przykład formę gwiazdki czy bombki.

W dobie mediów społecznościowych znajdziesz na pewno wiele inspiracji — życzymy Ci samych sukcesów i udanych szydełkowych projektów! 

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera

Płatności tpay
Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl